Nem csak Gyurcsány kapitulált — így hullott atomjaira pár nap alatt a régi balliberális ellenzék

2025. május 10. 17:08

Totális összeomlás, csupán pár nap alatt. Három forgatókönyv biztos előkerül, ha az okokat keressük. Afelől pedig nincs kétség, miről fog mostantól szólni a magyar közélet.

2025. május 10. 17:08
Nagy Gábor
Nagy Gábor

Az elmúlt napokban történt valami a baloldalon. Meglepően egy időben érkező ki- és beszólogatások, önkritikus megjegyzések érkeztek.

A momentumos Bedő Dávid egyszer csak kijelenti,

nem biztos, hogy jövőre is ott lesznek a Tisztelt Házban.

Majd hozzáteszi, párttársával, Hajnal Miklóssal egyetemben januárban alapítottak egy kampánytanácsadói céget, amely révén egyértelműen a parlament utáni időszakra készülnek.

Mellár Tamás (a Párbeszéd frakcióvezető-helyettese) egy interjúban kifejti, Magyarországot semmi baj nem érné, ha a Párbeszéd, vagy bármely hasonló kispárt megszűnne. Hozzáfűzi,

teljesen felesleges közös ellenzéki listát állítani a 2026-os országgyűlési választásokra, ő maga is a TISZA Párt listájára fog szavazni,

aminek, ha kormányra kerül, szívesen adna tanácsokat.

Jön Orosz Anna (Momentum), aki bejelenti, lemond parlamenti mandátumáról, és jövőre sem indul újra semmilyen formában.

Oroszról azt rebesgetik, nincs kizárva, hogy Magyar Péterék mellett fog kikötni,

hiszen frakciótársa, Hajnal korábban már közölte, nem indul saját körzetében, ahol a TISZA-vezér viszont szeretné magát megmérettetni.

Pár napra rá Fekete-Győr András (szintén Momentum) megszellőzteti,

mi történne, ha nem indulnának az országgyűlési megmérettetéseken.

Mi több, javasolja, hogy állítsanak fel egy 500 millió forintos Rendszerváltó Alapot. A korábbi pártvezér „döbbenten és aggodalommal figyeli”, ahogy napról napra nő azoknak a pártoknak a száma, amelyek – az új rendszerváltás esélyét kockáztatva – saját önös politikai érdekeiket követve sorra jelentik be az indulásukat, s ez alól a Momentum sem kivétel. Vagy mégis?

LMP? Egyetlen, egyéni mandátumot nyert parlamenti képviselőjük, Csárdi Antal már tavaly ősszel hagyta maga mögött a régóta süllyedő hajót, a zöldpárt frakciója ezzel meg is szűnt, jelentős állami támogatástól estek el.

Ugyanakkor Csárdi nem tervezi, hogy hátat fordítana a politikának. Korábban lapunk érdeklődésére azt válaszolta, amint aktuális lesz a kérdés és döntést hoz benne, nagy tisztelettel ad tájékoztatást.

Ekkor még minden rendben volt köztük...

A legnagyobb bejelentés – minden kétséget kizáróan – a Demokratikus Koalíció háza tájáról érkezett.

Gyurcsány Ferenc bejelentette visszavonulását – lemondott a DK elnöki tisztségéről, frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonult a közélettől, a voksolásokon nem kíván elindulni, törölni fogják a közösségimédia-felületeit. Tőle a stafétát minden bizonnyal Dobrev Klára fogja átvenni, akitől el is válik. Gyurcsány helyére Rónai Sándor ül be, a DK új frakcióvezetője Sebián-Petrovszki László lesz. Hatalmas sokk mindez a DK-fanatikusok számára. De nem is igazán az egykori kormányfő kapitulációja – amit régóta pedzegettek már a párton belül is –, sokkal inkább Gyurcsány és Dobrev válása az, ami heves reakciókat váltott ki a szimpatizánsok körében.

Úgy hírlik, Gyurcsány maga jelentette be visszavonulását, de a részletekről Molnár Csaba európai parlamenti képviselő beszélt az elnökség előtt, majd egy nappal később a sajtónak.

Hogy a korábbi miniszterelnök blöffnek szánta lépését – abban bízva, hogy marasztalják –, nem tudni,

hiszen Molnár állítása alapján egyfelől Gyurcsány nem hajlandó már sajtómegkeresésekre reagálni, másrészt az elnökség sem próbálta Gyurcsányt lebeszélni a döntéséről.

Az EP-képviselő május 9-én pénteken azt is leszögezte, a válásnak és a visszavonulásnak nincs köze egymáshoz. Ami pedig a jövőt illeti: biztos abban, hogy a DK 2026-ban bejut a Tisztelt Házba, 106 egyéni körzetben indulnak, önálló listával készülnek, ám ha valaki össze akar fogni velük, az keresse őket.

***

Adódik az első kérdés: miért omlott össze a balliberális ellenzék?

Természetesen több forgatókönyv is lehetséges, amelyek egyszerre, egymás mellett, de akár önmagukban is működhetnek.

  1. Megindultak a pártközi egyeztetések, ki (már ez is kérdés), hogyan (önállóan, koordináltan vagy összefogással) és kivel (milyen jelöltekkel) indul neki a 2026-os parlamenti választásoknak.
  2. Beérkeztek a belső köröknek szánt közvélemény-kutatások, a számok alapján szintén értelmet nyer a Momentum, a Párbeszéd és a Demokratikus Koalíció kálváriája.
  3. De egy harmadik, geopolitikai szempont is felmerül: a Néppárt és a szociáldemokraták európai együttműködésének mintájára Magyarországon is koalíció épülhet a TISZA és a DK között, amihez már a voksolásokat megelőzően meg kell teremteni a feltételeket.
Egy új barátság kezdete...

Ezt is ajánljuk a témában

***

Vagyis mi jöhet ezután?

Ismét előkerül egy régi közéleti vita: legitim-e Magyarország politikai és alkotmányos rendszere.

Legutóbb a 2022-es összellenzéki választási kudarc után merült fel, hogy a mandátumot szerző ellenzék nem ül be a Tisztelt Házba, mert „felesleges”. Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő úgy szállt be a vitába, hogy nem vett részt a parlament alakuló ülésén, ami miatt hónapokon át nem volt napirenden az eskütétele. Utóbbira végül sor került, az ellenzéki pártok pedig nem csupán részt vettek az elmúlt évek törvényhozási munkáiban, de felvették az állami támogatásokat is. Ezalatt Magyar Péterék egyetlen időközi voksoláson sem mérettették meg magukat, mivel „illegitimnek” tartják a rendszert. Ugyanakkor a 2026-os országgyűlési voksolásokon elindulnak.

A pártpolitika kétpólusossá válik: identitáspolitikai kérdések mellett Ukrajna euroatlanti integrációja fogja meghatározni az elkövetkezendő hónapokat.

A kormánypártok álláspontja egyértelmű: a gyermekek védelme primus inter pares, Ukrajna mihamarabbi uniós csatlakozása pedig számos gazdasági kárral járna a kelet-közép-európai régió, így Magyarország számára is. Ezzel szemben a legerősebb ellenzéki tömörülés, a TISZA Párt kampánytaktikai és társadalompolitikai okok miatt kerüli e témákat.

A „jó kormányzás” kérdésköre leegyszerűsödik: a 2002 és 2010 közötti balliberális kabinetek sikertelen kormányzása Gyurcsány visszavonulása és a balliberális pártok kimutathatatlan társadalmi támogatottsága miatt lekerül a napirendről.

Ezért a jobboldalnak sokkal inkább a saját eredményeire, jövőképére és a gazdaságra kell koncentrálni, amely az elmúlt tizenöt év történései fényében – túlzott deficiteljárások, természeti katasztrófák, migrációs válság, koronavírus-járvány, háború és energiakrízis – nem lesz könnyű. Miközben az ellenzéki térfélen minden korábbinál elvtelenebb ellenzéki alkuk születhetnek – és nem a kormányzóképesség lesz a fókuszban.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép forrása: AFP

Ezt is ajánljuk a témában


 

Összesen 82 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zatoicsi
2025. május 16. 07:40
A Svarcok kiadták parancsba, hogy ezt kell csinálni, nincs itt semmiféle önállóság. Ezek báb-pártok akik a Birodalom utasításait követik.
londonbaby
2025. május 13. 20:08
na mi van nyanya ? büdös a hónaalja ?
Picnic Niki
2025. május 11. 09:06 Szerkesztve
Gyurcsányék bukásának a hazugság tett be, meg a gazdasági válság, A Fidesz nem csak a háború, hanem az elcseszett gazdaságpolitikájának, az egyre nagyobb állami centralizációnak, árstop, gyülekezés szabályozása köszönheti h bukik, amelyről nincs konszenzus Ha OV bukik, a Fidesz is elporlad, mert a amit most művel, azok közül a sportot -de milyen pazarló módon. arról nem beszélnek-, leszámítva kevésre lehetnek büszkék. Hiába tagadják, nem vagyunk elszigetelődve, egy megtűrt pária lett az ország
Hobby024
2025. május 11. 08:50 Szerkesztve
Ha a háború nem fejeződik be és marad a jelenlegi EU. vezetés a tendenciák sem Európában, sem Magyarországon nem fognak változni. MP. pillanatnyi sikerét az adja, hogy a gazdasági nehézségek és minden baj okozója a FIDESZ és személyesen Orbán. Ezeknek az IQ halmazoknak hiába beszélsz a COVID és a háború okozta gazdasági krízisről, hiába beszélsz az egész EU-t érintő válságról, a német ipar recessziójáról, a német autógyárak bezárásáról, az értelmi szinvonal megáll miden bajok okozójánál Orbánnál. Ezért nem foga látszólag a kard a a messiáson, pedig imádói számára is nyilvánvalóak a hazugságai. A FIDESZ reménye a háború vége, a beruházások beindulása. A Tisza hazugságáradata előbb utóbb ki fog pukkadni. Sajnos szerintem a FIDESZ szavazókat veszített a pávatánccal, az AUR támogatásával az erdélyi magyarok körében. Mivel a Tisza program nélküli, külföldről irányított, hazugságok sorozatára épűlő párt a politikai harc győztese a MI Hazánk lesz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!